list do parafian 30 maja

List do parafian, 29.05.2020

Kochani Parafianie i Przyjaciele Parafii Opatrzności Bożej w Wesołej,

Kończymy Okres Wielkanocny w liturgii. Najbliższa niedziela to Uroczystość Ducha Świętego! Dziękujemy też Bogu, że w tym czasie pandemii zachował nas w zdrowiu
i bezpieczeństwie. Polecamy tych, którzy w Polsce i na świecie ucierpieli z powodu pandemii. Cieszymy się, że po zniesieniu obostrzeń rządowych możemy funkcjonować już trochę łatwiej i stopniowo wracać do normalnych relacji i spotkań. Warto jednak mieć świadomość, że w Warszawie liczba zarażeń nie maleje, lecz dalej rośnie, szczęśliwie w tempie wolniejszym niż się obawiano.

Sytuacja ta stawia nas wobec dużego wyzwania, w jaki sposób mamy bezpiecznie dalej funkcjonować. Między nami mamy osoby o bardzo różnej wrażliwości i wezwani jesteśmy, by wszystkich uszanować, a w interesie nas wszystkich jest zachowanie warunków gwarantujących możliwie jak największe bezpieczeństwo. Wielką wartością jest powrót do przyjmowania sakramentów i uczestniczenia w liturgii, lecz równocześnie pozostaje aktualna troska o życie i zdrowie wszystkich oraz o uniknięcie sytuacji, która dotknęła kilka kościołów, kiedy trzeba je było całkowicie zamknąć z powodu pojawienia się ogniska zarażeń.

Ordynariusz naszej Diecezji ks. bp Romuald Kamiński w komunikacie z 29 maja przedłużył do odwołania dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, z dn. 12 marca 2020 roku, osobom chorym lub mającym objawy infekcji oraz wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zarażeniem. Wiernych korzystających z dyspensy zachęcił do łączności duchowej ze wspólnotą poprzez transmisje w środkach społecznego przekazu.

W naszej parafii kontynuować będziemy transmisję na Facebooku Mszy niedzielnej (o 10.30 i o 18.00) oraz w tym tygodniu także: Różańca – w poniedziałek o 20.30 i Wieczoru uwielbienia – o 20.00. Zawiesimy już jednak transmisję Mszy codziennej (osoby, które zamówiły intencję mszalną na wieczór mogą o transmisję poprosić).

Zasady bezpieczeństwa

W naszym kościele nie musimy stosować narzuconego z góry limitu osób, ale, co przypomina Komunikat Księdza Biskupa, obowiązuje nas dalej wymóg zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu dwóch metrów między wiernymi. W efekcie liczba osób, które jednocześnie mogą przebywać wewnątrz, pozostaje ograniczona. Prosimy o zajmowanie miejsc siedzących oznaczonych kolorowymi kartkami, oraz o stanięcie wskazany dystans (wyjątkiem są osoby ze wspólnego pożycia). Dookoła kościoła rozstawiliśmy ławki i kiedy potrzeba, włączamy nagłośnienie na zewnątrz, żeby umożliwić większej liczbie osób udział w liturgii.

Przy wejściu do kościoła stoi płyn do dezynfekcji. Po spowiedzi w konfesjonale każdy jest proszony, żeby odkazić kratki konfesjonału. Można poprosić o spowiedź na zewnątrz lub w sali. Szafarze Eucharystii myją ręce bezpośrednio przed udzielaniem Komunii świętej.
W pierwszej kolejności udzielamy Komunii na rękę (przekonani, że to bezpieczniejszy sposób), a dopiero w drugiej kolejności (lub w drugim rzędzie) prosimy o podejście do Komunii bezpośrednio do ust.

Niedziela Zasłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, tzn. w sobotę 30 maja, odprawimy dodatkową Mszę świętą o godz. 23. Będzie ona transmitowana na Facebooku parafii.

W niedzielę zapraszamy na Msze święte w normalnym porządku, a dodatkowo na Drogę Światła – nabożeństwo, które odprawimy w 14 wyznaczonych miejscach naszej parafii. Szczegółowy program wspólnej modlitwy, którą rozpoczniemy pod kościołem o 14.00, dostępny jest w gablotce i w internecie. Dynamika przemieszczeń nie pozwoli wszystkim na uczestnictwo w całości programu. Ważne, by różne osoby mogły się modlić w wielu miejscach naszej parafii, które tym sposobem staną się miejscami głoszenia naszej wiary w zmartwychwstanie i przyzywania mocy Ducha Świętego. Osoby gromadzące się muszą pamiętać o maseczkach lub pozostać w odległości dwóch metrów od innych. Całość będzie można śledzić poprzez transmisję na Facebooku.

Niedziela Jubileuszu Parafii

W niedzielę Trójcy Świętej, 7 czerwca, obchodzić będziemy Jubileusz 70-lecia naszej parafii. Zachęcamy do wspólnego świętowania pod hasłem „Żyję w Opatrzności!”!

Już w tygodniu przed Jubileuszem codziennie w internecie będzie mały quiz dotyczący parafii. Przygotowane są montaże, które sukcesywnie będą publikowane.

Zachęcamy do ozdobienia domów, płotów, balkonów, okien. Można wywiesić kolorowe balony, serpentyny oraz własnoręcznie zrobione banery z hasłem Jubileuszu.

W niedzielę zapraszamy na uroczyste celebracje Eucharystii. Msza o 10.30 i o 18.00 będzie transmitowana. Msza o 12.00 odprawiona będzie na zewnątrz, obowiązuje dystans i maseczki. Mszy wieczornej o18.00 przewodniczyć będzie Ordynariusz naszej Diecezji Ks. Biskup Romuald Kamiński. Po Mszy o godz. 10.30, odprawionej w intencji matek i ojców, zaśpiewa Pani Dorota Czajkowska, a po Mszach o 12.00 i 18.00 przewidujemy dodatkowy czas uwielbienia.

Rozprowadzaćbędziemy maseczki oraz pamiątki jubileuszowe: torby, wyroby ceramiczne oraz naklejki. Przy tej okazji zbierać będziemy pieniądze na sprzęt nagłośnieniowy do kościoła (potrzebny jest nowy mikser, mikrofony i kable). Dodatkowe ofiary na ten cel można zrobić przelewem na konto parafii : 28 8019 1010 2002 0007 0714 0001, Bank Spółdzielczy w Halinowie, oddział Wesoła. Przelew opisany jako „darowizna na cele kultu religijnego” można odpisać od podstawy opodatkowania.

Niech Duch Święty wylewa się na nas obficie!

o. Adam Strojny ccn, Proboszcz wraz z Ekipą parafialną

parafia wesoła 29.05.2020